Nakažených méně než před týdnem, ale…

Nových případů koronaviru v České republice v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu testy odhalily 10 967 nakažených, to je o zhruba 1500 méně než před týdnem. V nemocnicích bylo uplynulý den 6431 pacientů s COVID-19, z toho víc než tisíc ve vážném stavu.

Počet hospitalizovaných se oproti předchozím dnům, kdy se pohyboval kolem 7000, snížil. Oproti minulé sobotě je nicméně v nemocnicích o skoro 250 lidí víc. »Reprodukční číslo se několik dnů drží pod zlomovou hranicí jedna, což svědčí o zpomalování epidemie koronaviru. K neděli kleslo z 0,92 na 0,89. Pokud se počítá za posledních 14 dní, má hodnotu 1,01,« uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

Reprodukční číslo udává, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Pokud je číslo nad jedničkou, epidemie zrychluje, údaj pod jedničkou značí zpomalování. V posledních dnech se jeho hodnota pohybuje kolem této hranice. Poprvé od konce srpna se dostalo pod hodnotu jedna v úterý, poté opět stouplo a od následujícího dne se drží pod jedničkou.

Na 100 000 obyvatel za sedm dní připadá 1096 potvrzených případů. Takzvané incidenční číslo v posledních dnech klesá, je také bezmála o sto nižší než minulou sobotu. Incidence klesla ve všech krajích kromě Karlovarského, který je na tom ale stále relativně nejlépe. Na 100 000 obyvatel tam připadá 487 případů za posledních sedm dní. Nejhůře jsou na tom s incidencí přes 1400 kraje Zlínský a Olomoucký.

Nynější vývoj počtu nakažených, incidenčního i reprodukčního čísla, může podle některých prognóz znamenat začátek zpomaleného šíření nákazy, zátěž nemocnic ale zůstává dál enormní. Klíčovým ukazatelem je kromě obsazenosti nemocnic také pozitivita testů, která zůstává dál vysoká, ale už neroste. U lidí s příznaky nemoci se prokáže nákaza u každého třetího.

Mezitýdenní pokles nově zjištěných případů koronaviru zaznamenaly statistiky v minulém týdnu v úterý, čtvrtek, pátek i sobotu. Denní počty pozitivně testovaných dál zůstávají vysoké, dvakrát překročily 21 tisíc.

Celkem 2,24 milionu nakažených

Novým koronavirem se v ČR od loňského března prokazatelně nakazilo 2,24 milionu lidí, z nich 33 665 zemřelo. Od poloviny listopadu umírá s COVID-19 kolem stovky pacientů denně. Za středu 1. prosince statistiky evidují podle aktualizovaných údajů 136 zemřelých s potvrzenou nákazou, nejvíc za jeden den od začátku dubna.

Zbrzdit epidemii a zmírnit zátěž nemocnic má pomoci očkování včetně posilující dávky vakcíny, pro kterou si v ČR přišel už milion lidí – ale zdaleka ne všichni, kteří by mohli. Nárok na ni mají lidé půl roku po ukončené vakcinaci, lidé nad 60 let a chronicky nemocní už po pěti měsících. »V současné době má třetí dávku 58,4 procenta lidí, kteří na ni mají nárok,« uvedli na Twitteru zástupci projektu Chytrá karanténa. Z těch, kterým je víc než 60 let, dostalo posilovací dávku 66 procent.

Očkování nezabrání nákaze, ale významně snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí. Z 6431 lidí, kteří byli podle posledních údajů v nemocnicích s COVID-19, je přes tisíc ve vážném stavu a z nich 918 leží na jednotkách intenzivní péče (JIP). Z těch, kteří jsou na JIP, je skoro 70 procent podle ministerstva neočkovaných.

Počty rozdaných dávek vakcíny stoupají

V poslední době počty rozdaných dávek vakcíny stoupají, většina připadá právě na posilující dávky. V sobotu zdravotníci aplikovali 30 500 dávek vakcíny, o třetinu víc než před týdnem, z nich bylo víc než 25 000 posilujících. Dosud zdravotníci od konce loňského prosince podali 13,8 milionu dávek, dokončené očkování má v zemi s 10,7 milionu obyvatel okolo 6,4 milionu lidí. Očkovat se mohou zájemci od 12 let, v polovině prosince se otevře registrace i pro děti od pěti do 11 let. Bez očkování či dokladu o prodělané nemoci se dospělí nyní až na výjimky nedostanou například do restaurací, nemohou využít služby jako kadeřnictví nebo se kromě pracovních cest ubytovat.

Laboratoře v sobotu prověřily na přítomnost koronaviru podle průběžných údajů zhruba 65 000 PCR testů a přes 6000 antigenních, celkově méně než před týdnem. Týdenní průměr pozitivních testů se zhruba od poloviny listopadu pohybuje u diagnostických indikací kolem 35 procent, tedy u testů pro lidi s příznaky onemocnění. V případě epidemiologické indikace, kdy se testuje po rizikovém kontaktu, je to kolem 15 procent. U preventivního a plošného testování se COVID-19 prokáže u osmi procent vzorků.

(zmk)

6. 12. 2021  (zmk)