STOP neofašistům

Italský Senát ve středu vyzval k rozpuštění strany Forza Nuova (FN), jež patří k největším neofašistickým organizacím v zemi. Usnesení schválily středolevicové strany a populistické Hnutí pěti hvězd. Výzvu by měla odsouhlasit i Poslanecká sněmovna. Tlak na rozpuštění se zvýšil poté, co část vedení strany zadržela policie kvůli střetům při protestech proti covidovým certifikátům a útoku na sídlo největší odborové centrály CGIL v Římě.

Výzva zákonodárců ale není pro vládu závazná. Kabinet premiéra Maria Draghiho už nicméně oznámil, že rozpuštění krajně pravicové strany zváží. Předtím však chce požádat o vyjádření soud. Ten by měl např. vyhodnotit, zda se Forza Nuova snaží obnovit působení Národní fašistické strany, jež v Itálii vládla v letech 1922-1943. To totiž italské zákony zakazují. Senát současně schválil i usnesení navržené pravicovými stranami, které vyzývá vládu, aby postupovala proti všem organizacím, které vystupují proti ústavnímu zřízení v Itálii.

Podle policie se FN podílela na útoku na sídlo odborů při protestu proti covidovým pasům na začátku říjnu. V souvislosti s tím policie zadržela zakladatele strany Roberta Fioreho a šéfa římské buňky Giuliana Castellina. Členové FN se účastní demonstrací proti epidemickým opatřením od začátku pandemie. K rychlé odpovědi na činy neofašistických organizací ve středu vyzvala eurokomisařka pro rovnost Helena Dalliová. Podle ní násilí a nenávist krajní pravice čím dál více proplouvá do společnost a ohrožuje základy demokracie. V Itálii funguje vícero neofašistických skupin a stran. V minulosti italské ministerstvo rozpustilo několik takových organizací. Naposledy se tak stalo v roce 2000.

(čtk)

22. 10. 2021  (čtk)